סיור מוזיאונים בירושלים

בכל עיר גדולה בעולם בערך יש שדרת מוזיאונים, אם לא רובע שלם. גם ירושלים לא נופלת מכך. גם אם בעיר הקודש המוזיאונים לא בדיוק מתיישרים לרובע אחד, אף על פי שקריית המוזיאונים בהחלט מאגדת בתוכה כמה מהמוזיאונים החשובים בעיר, רוב המוזיאונים, וישנם לא מעט, פזורים ברחבי ירושלים. 


תצוגות ותערוכות רבות מובאות לקדמת הבמה כמה וכמה פעמים במהלך השנה, ובעיקר בסופי השבוע של חמשושלים (בהם המוזיאונים פתוחים עד שעות מאוחרות ובתעריפים נמוכים במיוחד), וביום המוזיאונים המתקיים כל אביב (מה שאומר שהכניסה לכל המוזיאונים הינה ללא תשלום, כפי שמעיד השם). 


בירושלים יש שילוב אקלקטי של מוזיאונים, וביניהם מוזיאון יד ושם, מוזיאון הרצל במערב העיר, ובית ש"י עגנון בשכונת תלפיות. במסגרת סדרת הכתבות שלנו על סיורים בירושלים להלן סיור המוזיאונים המומלץ בעיר:


קריית המוזיאונים


הפטרון של כל המוזיאונים בירושלים הוא ללא עוררין מוזיאון ישראל, המציג אוספים עצומים של חפצי אומנות, ציורים, פסלים, עתיקות, וכמובן המוני מבקרים, עליהם גם אתם צריכים להימנות בשלב זה או אחר. המוזיאון נפתח לאחרונה מחדש לאחר תקופת שיפוצים ארוכה, והוא משמש בית למגילות ים המלח, ואחד האוספים הגדולים ביותר בישראל של מוצגים ארכיאולוגיים מאזור הים התיכון. עוד במוזיאון הוא המודל המיניאטורי המרשים של ירושלים מתקופת בית המקדש השני, גן הפסלים, אוספים ותערוכות מתחלפות ועוד אטרקציות כמו למשל הרצאות שניתנות על ידי אוצרי המוזיאון על בסיס שבועי. 


אם זה לא מספק אתכם, המבקרים יכולים גם לקפוץ לשלוחה של המוזיאון ובית מרשים בפני עצמו - בית אנה טיכו, שם תמצאו אומנות מודרנית במה שהיה פעם אחד הבתים היפים והידועים בירושלים. שלא כמו רוב המוזיאונים שמסתפקים בפעילות בשעות היום, בבית אנה טיכו מתקיימים קונצרטים בימי רביעי, ומחיר הכניסה יזכה אתכם גם בכוס יין על חשבון הבית ו-20% הנחה על ארוחת הערב במסעדת המקום - ירושלם הקטנה. 


גם מוזיאון המדע על שם בלומפילד ממוקם בקריית המוזיאונים, לא רחוק ממוזיאון ישראל, ובו תמצאו מספר תערוכות מתחלפות, בעיקר לילדים. המוזיאון הוא גם מחווה למורשת של אלברט איינשטיין, כמו גם מקומן של כמה מהמעבדות הטובות ביותר למדע של האוניברסיטה העברית (עגבניות שרי מישהו?). 


מוזיאון המדע לקח על עצמו לאחרונה להתמודד עם אחת השאלות הדוחקות ביותר של המשק הישראלי - בעיית המים. המוזיאון מארח אשכול תערוכות מים, בהן תוכלו לגלות את כל מה שרציתם לדעת על המים בישראל ולא העזתם לשאול. יש להם גם הצגות לילדים, סדנאות ופעילויות יצירה ועוד כל מיני דברים מדעיים מגניבים. 


בין השערים


מוזיאון מגדל דוד הוא אחד מציוני הדרך של ירושלים, הממוקם בתוך מצודה עותמנית עתיקה, כמה צעדים לאחר שנכנסתם דרך שער יפו. בתוך המצודה תיכנסו דרך שערי ההיסטוריה של ירושלים, ותגלו את העיר על תקופותיה השונות, כל הדרך אחורה עד שתגיעו אל, ניחשתם נכון, תקופת שלטונו של דוד המלך. תוסיפו על זה את מופע החיזיון הלילי עם לייזרים ומוזיקה. ואם זה לא מרווה את הצמא התרבותי שלכם, בימי שישי רבים במהלך עונת האביב והקיץ, המוזיאון עורך קונצרטים בחצר המצודה, ובעקבותיו סיור מיוחד בעיר העתיקה. 


מחיר הכניסה למוזיאון יזכה אתכם בכניסה לכל אחת מהתערוכות הקבועות והמתחלפות של המוזיאון, ואף בסיורים המודרכים המתקיימים במוזיאון בשעות הבוקר, במספר שפות (ימי שני, רביעי ושישי בשעה 10:30 - סיורים בעברית, ימי ראשון עד חמישי ב-11:00 - סיורים באנגלית, ימי שלישי ב-11:00 - סיורים בצרפתית). 


ממוזיאון מגדל דוד יש לכם הליכה קצרצרה עד לרובע היהודי בעיר העתיקה, שם תמצאו את מוזיאון הבית השרוף, שעושה שימוש בטכנולוגיה של היום בכדי להאיר לכם את החיים בעיר העתיקה כיום. 


ישנם עוד כמה מוזיאונים ומוסדות מעניינים בעיר העתיקה שמציעים פרספקטיבות ונקודות ראות שונות על החלק החשוב וההיסטורי הזה של ירושלים. במוזיאון חצר הישוב הישן למשל, תוכלו לגלות את ההיסטוריה של הקהילות היהודיות שחיו בעיר העתיקה בתקופת שלטונה של האימפריה העות'מנית בירושלים, ובתקופת המשטר הבריטי, לפני שגורשו מן העיר העתיקה בידי הירדנים בשנת 1948. 


בין אזור הכותל המערבי ושער האשפות נמצא הפארק הארכיאולוגי של ירושלים, שם עדיין עומדים על תילם המדרגות שהובילו לקיר הדרומי של בית המקדש השני, ושרידים מקשת רובינסון. מוצגים ארכיאולוגיים מתקופת בית ראשון תוכלו לראות במרכז אריאל, וממש ליד המנהרות שמתחת לכותל המערבי נמצא מרכז שרשרת הדורות, מוזיאון שמציג שילוב של מאה וחמישים טונות של אומנות זכוכית של האמן ג'רמי לנגפורד, אלפי שנים של היסטוריה יהודית המספרות את סיפורה של האומה. 


מחוץ לחומות ובמרכז העיר


מחוץ לעיר העתיקה תמצאו את מוזיאון על התפר השנוי במחלוקת, שמציג עבודות פרובוקטיביות העוסקות לרוב בנושאים פוליטיים וזכויות אדם. 


בשכונת קטמון ממוקם מוזיאון אמנות האיסלם בו אחד האוספים המפורסמים ביותר בישראל, ולו בגלל הסיפור הפיקנטי שלו. אנחנו מתכוונים כמובן לאוסף השעונים המפורסם של סר דיוויד סלמונס שנגנב ב-1983 ואבדו עקבותיו, עד שהושב באורח פלא  למוזיאון ב-2009. במוזיאון עולות גם תצוגות מתחלפות של אמנות איסלאמית, ובימים אלו מוצגת בו התערוכה "חלומות רקומים" המציגה עבודות רקמה אמנותיות מימי האימפריה העות'מנית. 


במרכז העיר גם כן ישנם כמה מוזיאונים ראויים לציון. ביניהם הבניין שפעם שימש כאקדמיית בצלאל לאומנות, והיום הוא בית אמנים; מוזיאון הרב קוק, שמספר על חייו של הרב קוק ז"ל שהיה אושיה ציונית ורבי גדול; וממש לידו נמצא מוזיאון התהילים ובית אנה טיכו - שניהם ממוקמים ברחוב הרב קוק. 


   Print

Send to friend

Your name:
Your E-mail:
Friend's name:
Friend's email: