הספרייה הלאומית
הספרייה הלאומית היא הגוף המופקד על שמירת אוצרות הרוח של מדינת ישראל ושל העם היהודי. על-פי חוק, חייב כל מי שמוציא ספר, כתב עת, עבודה מחקרית או כל פרסום מודפס אחר בחמישים עותקים ומעלה, למסור שני עותקים לספרייה הלאומית. משנת 2000 הורחב החוק גם לכל חומר שמע ולכל חומר בכל מדיום דיגיטלי. הספרייה נוסדה לראשונה בשנת 1892 בירושלים. בשנות השישים נקבע מקום מושבה בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם. המדפים מחזיקים את האוסף הכי גדול בעולם לספרים בנושא עברית ויודאיקה, גם ענתיקות נדירות שערכן לא יסולא בפז, ואפילו פריטים מרתקים שניתן להגדירם רק בתור "שונות", כמו כתביו האישיים של אלברט איינשטיין.

גם אלו שאינם תולעי ספרים ייהנו מהמקום, בהנחה שהם כן אוהבים אומנות. הספרייה היא ביתם של חלונות הויטראז' המהממים של האמן מרדכי אדרון, חלונות שמציגים את חזון אחרית הימים על-פי ישעיהו הנביא ("וכתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות, לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה").

אולמות הקריאה הפתוחים לציבור כוללים כתבי עת ועיתונים עדכניים, ומבחר ספרים בנושאי הליבה של הספרייה. ניתן לתאם סיור בספרייה, הכולל ביקור באוסף המפות העתיקות (הנחשב לאחד החשובים בעולם), הסבר על יצירתו של מרדכי ארדון, והצגת ההיסטוריה של הספרייה.

פרטים נוספים

א'-ה' 9:00-20:00, יום ו' 9:00-13:00
האוניברסיטה העברית, גבעת רם
074-733-6336
www.nli.org.il
   Print

Send to friend

Your name:
Your E-mail:
Friend's name:
Friend's email: