Attractions Banners - 230

הספרייה הלאומית

כל המידע על הספרייה הלאומית

הזמנה לקבוצה
     
מידע כללי

הספרייה הלאומית: האוסף הגדול בעולם של הספרות היהודית והישראלית, ועוד אוצרות אמנות, מוזיקה וידע - בואו לסייר ולהכיר עולם עשיר ומרתק

בספרייה הלאומית, הפועלת מזה יותר מ-120 שנה, מאוחסנים ומקוטלגים כ-5 מיליון פריטים, ובהם ספרים מכל התקופות, כתבי יד עתיקים, אוסף ייחודי של מפות עתיקות, כתבי-עת, כרזות, תצלומים, אוספים נדירים וכן אוסף גדול וחשוב של מוזיקה יהודית וישראלית.
מידע על הסיורים:


קבוצות קטנות ויחידים מוזמנים להירשם לסיור מודרך ללא תשלום המתקיים מדי יום חמישי בשעה 11:00 (ההשתתפות בסיור מותנית ברישום מראש) | המעוניינים בסיור באמצע השבוע מוזמנים ליצור קשר עם מרכז המבקרים בטלפון: 074-7336125

מידע על הספרייה:

הספרייה, מהמוסדות הלאומיים החשובים והוותיקים ביותר, אוצרת את הזיכרון הלאומי של העם היהודי ומדינת ישראל, לצד ספריית איסלאם עשירה ופריטי ידע ואוצרות רוח חשובים מרחבי העולם. והמרחב המזרח תיכוני. הספרייה פתוחה לכל, והיא לא רק אבן שואבת לא רק לחוקרים אלא מקור ידע וחוויה לכל. כל אדם, בכל שכבת גיל ובעל כל תחום התעניינות, יכול לגלות בה אוצרות, בין אם בחיפוש אחר חומרים בתחומי העניין האישי, ובין אם בהתנסות בתחומי ידע חדשים. 

אנו מזמינים אתכם לסיור בספרייה, במסגרתו תזכו להיחשף אל מקצת מאוצרותיה. הסיור מועבר על ידי מדריכים מיומנים מצוות הספרייה. כל אחד מהמדריכים שלנו עובד באחת ממחלקות הספרייה ומביא עמו ידו וסיפורים מרתקים על הפריטים המצויים בה. לאחר הסיור, המבקרים מוזמנים לחזור ולבקר בספרייה דרך אתר האינטרנט המאפשר גישה מקוונת לחלק גדול מהחומרים.

משכנה ההיסטורי של הספרייה הוא פנינת אדריכלות, מיצירות המופת של המודרניזם הישראלי. המבקרים בבניין זוכים לראות את חלונות ארדון, ויטראז’ צבעוני ענק המציג דימויים וסמלים יהודיים, מהתנ”ך ועד לקבלה, מעשה ידיו של מרדכי ארדון, מחשובי האמנים. חלונות ארדון הם מוקד עניין, שמושך אליו מבקרים, שכיית חמדה המותירה את המבקרים נדהמים מיופייה ומממדיה.

 

הספרייה מקיימת גם אירועי תרבות שונים: הרצאות, ערבי עיון, קונצרטים, תערוכות, מופעים ותכניות חינוכיות לילדים. אנו מזמינים את הציבור להצטרף לרשימת התפוצה, להישאר אתנו בקשר גם לאחר הביקור ולקבל עדכונים מעת לעת בנוגע לאירועים השונים.

 

אירועי הספרייה הלאומית

preloader
סיורים לקבוצות בתאום מראש
 
סיפורה של הספרייה הלאומית, מראשית דרכה בסוף המאה ה-19 ועד להתחדשותה בשנות האלפיים. הסיור כולל ביקור בתערוכה מתחלפת המציגה פריטים מקוריים מאוספי הספרייה, התרשמות מחלון מסכית (ויטראז') ענק וצבעוני מעשה ידיו של האמן מרדכי ארדון, ביקור באוסף המפות ע"ש ערן לאור בו יוצגו מפות עתיקות של ירושלים וארץ ישראל, והצצה לתכניות משכן הספרייה החדש הנבנה בימים אלו בקרית הלאום.
 
קהל יעד: מבוגרים
משך הסיור: שעה
מס' משתתפים: 25 איש ומעלה
ימי פעילות: א'-ו'
הסיור כרוך בתשלום
 
סיור מודרך ללא תשלום: מדי יום חמישי בשעה 11:00 מתקיים סיור היכרות מודרך ללא תשלום.
יש להירשם מראש כדי להשתתף בסיור. קיום הסיור מותנה במינימום של 5 משתתפים.
כתביו התאולוגיים של אייזיק ניוטון, הנמצאים בספרייה הלאומית, הוכרו ע"י אונסק"ו כ"מורשת רוחנית עולמית" 
 
אוסף כתביו התיאולוגיים והאלכימיים של אייזיק ניוטון הנמצא בספרייה הלאומית בירושלים זכה להיכלל השבוע ברשימת "זיכרון עולם" של אונסק"ו, רשימה הפועלת לשמר ולהנגיש את   אוצרות הרוח  שתרמו במיוחד להתפתחות האנושית במהלך ההיסטוריה. 
 
מדי שנתיים בוחר הארגון ספרים, כתבי יד ויצירות אומנות, מתוך רשימה של פריטים המוצעים על ידי מדינות שונות מרחבי העולם, שתרומתם לתרבות ולמורשת העולמית חשובה במיוחד. הפריטים הנבחרים מוגדרים  כ- 'מורשת רוחנית עולמית'.
 
אוסף כתביו של ניוטון המצוי בספרייה נרכש על ידי המזרחן אברהם שלום יהודה בעקבות במכירה פומבית שנערכה בלונדון בשנת 1936.  בסוף ימיו בחר יהודה לתרום את אוספיו לספרייה הלאומית, ואלו הגיעו אליה בסוף שנות השישים. בניגוד למה שניתן היה לצפות, כתביו של ניוטון אינם עוסקים במדעי הטבע והם מתמקדים דווקא בתחום התיאולוגיה, ובעיקר בפרשנות כתבי הקודש, בתולדות התרבויות העתיקות, במבנה המשכן ובית המקדש, בחישובי קיצין, ובהיסטוריה.  מעט מהן עוסקות באלכימיה, תחום שגם בו היה לניוטון בו עניין רב.
 
לדברי אוצרת אוסף מדעי הרוח בספרייה הלאומית ד"ר מילכה לוי - רובין, הכתבים התיאולוגיים של ניוטון  מלמדים על צדדים חדשים ובלתי מוכרים בעבודתו ובאישיותו של חוקר דגול זה. "בניגוד לתפיסה המקובלת בימינו על פיה המדע והאמונה נפרדים זה מזה, ניוטון האמין כי  השניים שזורים זה בזה וכי אלוהים הוא מחברם של שני ספרים: ספר המדע וכתבי הקודש. שני הספרים הללו הם לתפיסתו המפתח להבנת העולם הגשמי מחד, ולהבנת מהלך ההיסטוריה כפי שהיא מוכתבת ע"י האל - מראשיתה ועד קיצה -  מאידך. הפיזיקאי והתיאולוג התקיימו בתוכו בהרמוניה וזה לצד זה", מסבירה ד"ר לוי - רובין ומוסיפה "אמונה  עמוקה זו היא שהביאה את ניוטון להתמסר לפיענוח מעמיק ויסודי של כתבי הקודש ומקורות  יהודיים ונוצריים רבים ומגוונים וזאת  בניסיון לחשוף את צופניהם  ולהגיע לחקר האמת ההיסטורית ולנבא את האירועים העתידים להתרחש באחרית הימים".
 
book-a-ticket
preloader

ה ירושלים מפת התיירות

הדפס
Text text text