Tower of David museum Jerusalem

מוזיאון מגדל דוד


תערוכות במוזיאון מגדל דוד בתאריך 15.11.2017

     
עד 15.11.2017

תערוכות 'מרחב פנימי' ו'טופוגרפיות אלטרנטיביות': במסגרת הביאנלה של ירושלים 2017
פתיחה: 3 באוקטובר 2017 | 17:00


האמנית לילי אלמוג תציג תערוכת צילומים בהשראת נשות הכת "לב טהור" והאמן אבנר שר יציג מבנה ענק יוצא דופן המבוסס על מפות עתיקות ועכשוויות של העיר. 

 

לילי אלמוג מציגה מבט מאד רגיש לנשים והיא עוסקת בנושא הכיסוי והלבוש ומעלה לדיון את המתח שבין ההתכסות לבין הנשיות הישירה והחופשייה. המבט שלה בנשים הירושלמיות מעביר את הסקרנות וחוסר ההבנה לחיים שלהן למדיום יותר אמנותי ועוצמתי. המבנה של אבנר שר הוא סוג של דיאלוג עם ארכיטקטורה. הוא יוצב בקומפלקס של המצודה - מבנה ארכיטקטוני מרשים שנבנה לצורך הגנה. במבנה של אבנר שר יש אלמנט של הגנה ואירעיות, דיאלוג בין חומרים ובין קבוע לזמני.

 

המתח בין הנצחי והחולף הוא ממאפייניה של ירושלים, המטפיזית והקונקרטית. בתערוכה '950 ממ"ר - טופוגרפיות חלופיות', אבנר שר חוקר, בוחן, ומתבונן במורכבויות הנובעות ממתח זה.

היחסים שבין הרס ובנייה מחדש, תהליכי הכחדה ושימור, עומדים בלב יצירותיו של שר לאורך השנים. עבודותיו עשויות לוחות וקליפות שעם, חומר המטעין אותן במשמעויות נרמזות. השעם הוא קליפתו החיצונית של עץ אלון השעם, המקולפת מהגזע אחת לתשע שנים. בשנים האחרונות מתמקד שר בעיר העתיקה בירושלים, ששטחה קטן מקילומטר רבוע (כ-950 מ"ר בלבד) ובה ממוקמים האתרים הקדושים לשלוש הדתות המונותאיסטיות.
 

אלפי שנים נלחמים ונאבקים עמים, ממלכות ודתות על השליטה בשטח צפוף וקטן זה. מפות עכשוויות ומפות קדומות משרטטות את הגאוגרפיה הרוחנית והעירונית של העיר, ומשקפות את האמונה וההתמסרות לדת, במעין דיאלוג מתמיד  של פירוק ובנייה, השחתה וריפוי ושימוש משני (ספוליה) בחלקים ממבנים שחרבו - כל אלו הם ממאפייניה המובהקים של העיר. 

 

הביאנלה של ירושלים תתקיים השנה בפעם השלישית תחת הכותרת "קווי פרשת מים". בביאנלה יוצגו 25 תערוכות ופרויקטים מכל רחבי העולם: ניו יורק, לוס אנג׳לס ודאלאס, לונדון, פריס, סנט פטרסבורג ובודפשט, ניו דלהי וסינגפור וכמובן תל אביב וירושלים. בין המתחמים שישתתפו בביאנלה 2017 ניתן למצוא את מוזיאון מגדל דוד, מוזיאון ארצות המקרא, מוזיאון סקירבל, אקדמיית פולונסקי במכון ון ליר ועוד. תאריך נעילת התערוכה: 15 נובמבר 2017 

 

גנרל וג'נטלמן: אלנבי בשערי ירושלים
פתיחת התערוכה: 11.12.2017


מאה שנה אחרי הימים הדרמטיים ההם, תציג התערוכה במגדל דוד פתרון אפשרי לתעלומה ההיסטורית באמצעות תצלומים ומסמכים אשר נחשפים לראשונה  ושופכים אור חדש על מה שאכן התרחש כאן עד לרגע השיא של הסיפור-11 בדצמבר 1917: על מדרגות הכניסה למצודת מגדל דוד ניצב "גנרל בריטי פשוט" ( ציטוט ....) – הגנרל אדמונד אלנבי, ולראשונה בתולדותיה פנה אל כל תושביה, בהצהרה שנפתחה במילים "ירושלים המבורכת" ונקראה בשבע שפות שונות (וביניהן השפה העברית). בהצהרבה זו מכיר אלנבי בחשיבותה ובייחודה של ירושלים וקורא לתושביה להמשיך באורח חייהם כרגיל ולקיים חופש פולחן, דת ומסורת בחסות השלטון החדש. רבים מבני העיר אשר נכחו במעמד פרצו בבכי, היתר הריעו בשמחה.

בתערוכה מוצגים סרטים, צילומים וחפצים מקוריים ונדירים, תעודות מרגשות, כרזות, מזכרות ואלבומי תיירות אישיים שהם הם החומרים מהם עשויה ההיסטוריה המרתקת של עיר הנצח. מאה שנים אחרי, במגדל דוד- ליבה של ירושלים, בין העיר העתיקה לחדשה מוצע מבט חדש ומפוכח אל הרגעים שהפכו לאגדה, הרגעים שישנו את ירושלים לתמיד. 



צילום: שוהם אפרתי, לילי אלמוג, יח"צ


preloader

ה ירושלים מפת התיירות

הדפס
Text text text