סיורים וטיולים בירושלים

סיור ברובע היהודי


גו ברירת מחדל - 1
מידע כללי

ראשוני המתיישבים היהודים  בירושלים חיו לפני 3000 שנה והכירו אישית את גיבורי התנ"ך. הרובע היהודי נבנה מאוחר יותר וידע תקופות פריחה ושפל, עד לשיקומו לאחר מלחמת ששת הימים. הרובע מלא בפיסות היסטוריה מהתקופה העתיקה וגם מראשית ימיה של מדינת ישראל והמלחמה על ירושלים. אם תשמרו על שקט ותקשיבו טוב אולי תוכלו לשמוע את חריקות הכרכרה של מונטיפיורי, צעדי חיילים ירדנים או אולי אפילו את מוטה גור קורא "הר הבית בידינו".

 

תיעוד היסטורי ומרתק ניתן למצוא במוזיאון חצר הישוב הישן שממוקם ברובע היהודי. המוזיאון שנמצא בבנין אבן עתיק, סוקר את היישוב היהודי כאן מהמאה ה-16 ועד למלחמת העצמאות. במוזיאון תוכלו להיכנס למטבח מעוצב מהתקופה העותומאנית שאומנם לא מכיל מיקרוגל אבל יש בו תנור עתיק מחמר ששימש את יושבי הרובע בשנות המצור והרעב בירושלים. יש במוזיאון תערוכות מתחלפות כמו תמונות משנות ה-40 ותערוכת כרטיסי שנה טובה מלפני מאה שנה. אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדנו וזוהי הזדמנות לטעום את ההיסטוריה והיחשף לחוויות חיי היום יום של היהודים ברובע הירושלמי. 

 

מתחם ארבעת בתי הכנסת הספרדיים בקצה הרובע הוקם על ידי מגורשי ספרד ושוקם לאחר איחוד ירושלים בשנת 1967. בתי הכנסת נבנו במפלס נמוך ייתכן מהסיבה שאז היה אסור לבנות בית כנסת גבוה יותר ממסגד. המפורסם מביניהם הוא בית הכנסת על שם יוחנן בן זכאי שבו על פי המסורת שכן בית מדרשו של הרב הקדום. בבית כנסת זה נוהגים לקיים טקס הכתרה ל"ראשון לציון", הרב הראשי הספרדי. בבית הכנסת "אליהו הנביא" יספרו לכם על אגדה שלפיה הופיע כאן אליהו הנביא והתפלל "כל נדרי" בערב יום כיפור. נוסף להם יש את בית הכנסת האמצעי "קהל ציון" ואת בית הכנסת האיסטנבולי שנבנה על ידי עולים מטורקיה. הירדנים הפכו את בתי הכנסת לאורוות סוסים וצאן, ולאחר המלחמה ושיקום ארוך, שבו בתי הכנסת למעמדם הראוי. הסיור יכניס אתכם לעולם של קודש ואגדות לצד ההיסטוריה היהודית דתית של יושבי הרובע. 

 

פיסת היסטוריה נוספת נמצאת בבתי המחסה שהוקמו לעניים בסוף המאה ה-19. במלחמת תש"ח התאספו כאן לוחמי ותושבי הרובע עד שנכנעו מול הלגיון הערבי. המתחם הוא פסטורלי ומרשים וכולל בתים שנבנו בסטנדרט גבוה יחסית לתקופה. בין המבנים נמצא גם "בית רוטשילד" שמומן בידי "הברון הצדיק" למשפחת רוטשילד ובחזיתו סמל המשפחה. זכר לקרב של לוחמי הרובע במלחמת העצמאות, נותר בדמות הגלעד הסמוך ללוחמים שנפלו על הגנת הרובע היהודי, הלוחמים שנקברו כאן הועברו לאחר מכן להר הזיתים. הלחימה האיתנה על הרובע חקוקה בתולדות היישוב היהודי בארץ ומוכיחה את החשיבות של הרובע היהודי בירושלים בהיסטוריה של מדינת ישראל.

 

כאתר המוביל בנושאי תיירות ואירועים בירושלים, אנו עומדים בקשר עם מרבית חברות ההפקה והתיירות בעיר המובילות סיורים מרתקים בעיר העתיקה. אנו יכולים להמליץ לכם על האפשרות הטובה ביותר לסיור שלכם - כל זאת ללא כל התחייבות או תשלום מצדכם. צרו איתנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.
 

חשבנו שתמצא בזה עניין
preloader

ה ירושלים מפת התיירות

הדפס
Text text text