google.com, pub-8459711595536957, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Attractions Banners - 230

הספרייה הלאומית


פסטיבל "בסוד קולות רבים" בתאריך 04.10.2019

     
עד 04.10.2019

"בסוד קולות רבים" - פסטיבל פיוט, תפילה ומוזיקה יהודית בספרייה הלאומית


מופעי מוסיקה מקוריים, מחול, מעגלי שיח ותפילה, סדנאות לימוד ותערוכה


רביעי-שישי | ג-ה בתשרי | 2-4 באוקטובר

 

במהלך שלושה ימים יתקיימו ברחבי הספרייה מופעים מוזיקליים  מקוריים וכן מרתון לילי שבמסגרתו יוזמן הציבור הרחב לפגוש את הפנים המגוונות של עולם הפיוט, התפילה והמוסיקה היהודית. תכני הפסטיבל מקורם לא פעם, בכתבי היד הנדירים, ההקלטות הנדירות מארכיון הצליל הלאומי ופריטי הארכיון המצויים כולם באוצרות הספרייה. בנוסף, יבואו לידי ביטוי בפסטיבל תכנים וטקסטים מאתר הפיוט והתפילה, מיזם משותף של תכנית ציוני דרך במשרד ירושלים ומורשת, קרן אבי חי, עמותת סנונית והספרייה הלאומית.  באירוע, שמרביתו יתקיים לאורך כל הלילה שבין יום חמישי ועד לשישי לפנות בוקר, ישתתפו עשרות אומנים, יוצרים, פייטנים, חוקרים, מובילי קהילות ואנשי רוח במופעים, סדנאות, מחול וריקוד, התוועדויות ושיחות. מטרת אירועי ה'לילה הלבן', היא ליצור מפגש חוויתי בין תחומי עם מסורות התפילה, הפיוט והמוזיקה הייחודיות שצמחו בקהילות ישראל במשך אלפי שנים ובזיקה לתרבות העכשווית וכן במפגש של מילים, נוסחים וניגונים שנוצרו במהלך הדורות ועד ימינו אנו.

 

יומו הראשון של הפסטיבל, יום רביעי (2/10), יפתח במופע מרהיב תחת כיפת השמיים בשם "אורות גבוהים", בהשתתפות תזמורת פירקת אל נור שתארח את הדג נחש, נרקיס ושי צברי. תזמורת פירקת אל נור משלבת מוסיקה קלאסית מזרחית וערבית ומאגדת בתוכה נגנים יהודים וערבים, חרדים וחילוניים. מדובר במופע מקורי של שירה ומוסיקה חוצת גבולות ותפילה משותפת על האדם והעולם.   

 

מופע מוזיקלי גדול נוסף יתקיים למחרת (יום חמישי, 3/10) והוא יהיה בסימן תפילה אישית בהשתתפות היוצר והזמר אביתר בנאי, במופע מיוחד שבין כסה לעשור, בו הוא שוזר בין שירי תפילה אישיים מכל התקופות לפיוטים ותפילות ממסורות שונות. 

 

לאחר המופע ימשכו אירועי הפסטיבל לאורך כל הלילה, עד אור הבוקר של יום שישי. בין האירועים: מופע של אנסמבל בית הגת - פיוט יהודי איטלקי עתיק. מדובר בהופעת בכורה לפרויקט בינלאומי יחיד במינו המאיר את עולמם המוזיקלי הנסתר של יהודי איטליה וכולל מוזיקת רנסנס ובארוק יהודית בכלים עתיקים, לצד פיוטים ותפילות עתיקות ממסורות יהודי איטליה. אחריו יתקיים אירוע השקה לאלבום פיוטים לשבת ממסורת יהודי ג'רבה בשם "יקרה היא מפנינים". קהילת יהודי ג'רבה היא אחת הקהילות העתיקות והמרתקות ולאורך שנים רבות היא מהווה מרכז של יצירה יהודית ענפה ושורשית וצומת של תרבויות מוזיקליות. 

 

מופע נוסף בפסטיבל נקרא "בית מיקדסו סלם" - שירת הקודש של קהילת ביתא ישראל בערב מיוחד לרגל ההוצאה לאור של אנתולוגיה של שירת הקודש של ביתא ישראל (יהודי אתיופיה), קהילה בעלת מסורת ייחודית ועתיקת יומין. במהלך המפגש ילמדו כמה קייסים את משתתפי הפסטיבל את השירה והריקוד המאפיינים את תפילות ביתא ישראל וישוחחו על האתגרים העומדים בפני המשך מסורת אבותיהם בישראל של ימינו. 

 

בנוסף תתקיים גם סדנא שעוסקת בקריאה בכתבי הקודש - בין היהדות לאיסלאם בהשתתפות ד"ר רחל יוקליס וד"ר מוחמד חאמד. מדובר בסדנה בין-דתית המפגישה בין התג'ויד- טעמי הקריאה בקוראן ובין טעמי המקרא במסורת היהודית בשיתוף פייטנים, חזנים וקוראי קוראן. בחצות הלילה יתקיים מופע השקה חגיגי של פרויקט אראנס של נטע אלקיים ועמי חי כהן שיארחו  את הכוריאוגרף צ'ולוט צביקה היזיקיאס. 

 

מופע מעניין נוסף נקרא "האשכנזים החדשים"  שבו אייל ואסף תלמודי יארחו  את נעם ענבר וספי ציזלינג. המופע יתחקה אחר המושג "תרבות אשכנזית-עכשווית" והוא ישלב בין ניגונים ושירים מסורתיים ממזרח אירופה ליצירה מקורית מודרנית. סדנה נוספת תבחן את סוגת הפיוטים אשכנזים – האם הם נמצאים בסכנת הכחדה והאם הפיוט שייך רק לספרדים? וסדנה אחרת, עם המשורר אלי אליהו, תבחן את הקשר בין השירה המודרנית לבין התפילה. 

 

עוד מפגש מעניין שיתקיים בפסטיבל "בסוד קולות רבים" יהיה עם היוצרת מור קרבסי שתבצע שירים משירת הלדינו ועד שירת הרי האטלס; שירת הגירה ושירה טקסית; וכן שירה עממית יהודית-מרוקאית ברחבי העולם. 

 

אירוע מקורי  נוסף הוא "אורפה איסטנבול"- סליחות בנוסח יהודי טורקיה ממזרח וממערב. זוהי הזדמנות יוצאת דופן ונדירה להשתתף בשירת סליחות מקורית השוזרת בעדינות, שתי מסורות מהמרחב הטורקי - מסורת מזרח טורקיה השואבת ממקורות חלבּיים וכורדיים, ומסורת מערב טורקיה השואבת מתרבות הלדינו העותומאנית, בהובלת אנסמבל נגנים מובילים במסורת זו יחד עם פייטן יליד איסטנבול. 

 

לאורך ימי הפסטיבל יוזמנו המשתתפים בו לבקר בתערוכה חדשה - "יונה בספרייה", שמה שבמרכזה פסל גדול ממדים של לוויתן שבטנו פעורה. בטן הדג משולה אל הספרייה, ואילו יונה הנביא דומה לקורא או החוקר הבא אל שעריה ומגלה את סודות מטמוניה. הקהל מוזמן להכנס ולשהות בבטן הדג במעין אולם קריאה פרטי ומיוחד. התערוכה מתקיימת סמוך ליום כיפור שבו נהוג לקרוא את ספר יונה העוסק ברעיון החטא, התשובה והסליחה.

 

את אירועי ומופעי הפסטיבל יחתום מופע לקראת זריחה שנקרא "בשעת הנעילה - תפילה לשנה החדשה". מדובר במעגל של שירה ותפילה משותף לאמנים ולקהל שיחברו לתפילות בשפות שונות עם הפנים לשנה, בהשתתפות: נעם ענבר, נטע אלקיים ועמית חי כהן, יגל הרוש, אוריה הרוש, מור קרבסי, אליהו דגמי, אלעד גבאי, יאיר הראל ואורי קרויזר.תמונות: אורית פניני, אוהד רומנו, טל עבודי, אשר אזולאי, גאיה טרטל

get-tickets
preloader

ה ירושלים מפת התיירות

הדפס
Text text text